Algemeen

FOTO’S | Terugblik op indrukwekkende boekbespreking over ‘Verzoening’ door Jan Denkers

Door: Douwe Bijlsma

BANTEGA - Onlangs vond in het voormalig Hervormd kerkje aan de Bandsloot in Bantega een bijzondere boekbespreking plaats. Jan Denkers, oud-Bantegaaster, presenteerde daar het boek Verzoening, geschreven door zijn vader, ds. Herman Denkers. De bijeenkomst werd georganiseerd door de Protestantse kerk Echtenerbrug-Oosterzee c.a. en trok een aandachtig publiek.

Afbeelding
Foto Johan Westenbroek

Ds. H. Denkers was predikant in Bantega van 1952 tot en met 1958. In die jaren woonde het gezin Denkers in de pastorie naast de kerk, tegenwoordig het woonhuis van Marten en Roelie Toering-Haisma. Jan en zijn zus Marieke werden beiden in Bantega geboren en keerden nu, vele jaren later, even terug naar hun roots.

Voorafgaand aan de boekbespreking deelde Jan Denkers persoonlijke herinneringen en beelden uit zijn jeugd in Bantega. Anekdotes en foto’s boden een waardevolle inkijk in het leven van toen en vormden een passend bruggetje naar het boek Verzoening.

Dwangarbeider
In Verzoening vertelt ds. Herman Denkers over zijn ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog. In 1943 werd hij als jonge theologiestudent vanuit Den Haag naar Stuttgart gestuurd als dwangarbeider. Naast het zware werk kreeg hij van de kerk de opdracht om zijn mede-dwangarbeiders geestelijk bij te staan. De verhalen in het boek zijn waargebeurd en geven een indringend beeld van de omstandigheden: de angst, de morele dilemma’s, maar ook de veerkracht en verbondenheid van mensen in donkere tijden.

Ondanks het leed dat de oorlog met zich meebracht, zijn er ook hoopvolle momenten in het boek terug te vinden. Het werk van ds. Denkers is doordrenkt van geloof, vertrouwen, doorzettingsvermogen, eensgezindheid, vrijheid en vooral: verzoening. Zijn boodschap is ook tachtig jaar na de bevrijding nog altijd actueel en relevant.

De presentatie werd ondersteund met beeldmateriaal, wat de verhalen extra kracht gaf. Nu Nederland zich opmaakt om in het voorjaar 80 jaar bevrijding te vieren, was deze avond een waardevolle herinnering aan het feit dat vrijheid nooit vanzelfsprekend is.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding