Help met tijd

In het tweede artikel van ons drieluik over Papageno Huis Fryslân laten we de vrijwilligers aan het woord. Zij zijn een onmisbare schakel: met hun tijd, talent en betrokkenheid dragen zij bij aan enerzijds een veilige en warme omgeving voor jongeren en jongvolwassenen met autisme en anderzijds een warm welkom voor bezoekers. Hun inzet is veelzijdig: van horeca en tuin tot creatieve begeleiding en werkzaamheden achter de schermen, zoals administratie, ICT en communicatie. Wat hen verbindt, is de gezamenlijke missie én hun enthousiasme over het concept.

Papageno Huis Lemmer
Papageno Huis Lemmer Lotte van der Meij


Doro Geis (65) uit Lemmer is al 2,5 jaar vrijwilligster op de creatieve afdeling. “Er komt hier van alles voorbij. Ik vind het leuk om nieuwe dingen te leren, uit te zoeken en die vervolgens in te zetten.” Zo wordt er gevilt, gemacraméed en gehaakt, en op dit moment worden er vetbollen gemaakt voor de vogels voor de winterfair. “Omdat ik Duits ben, heb ik ook op een speelse manier Duitse les gegeven.”

Direct en ondubbelzinnig
Doro is onlangs met pensioen gegaan. Ze werkte jarenlang in het onderwijs en zette zich daar in om muren af te breken. De laatste jaren stond ze voor de klas op een daltonschool. “Vanuit mijn werk heb ik ook cursussen gevolgd over autisme. Daarnaast zijn we thuis altijd muzikaal geïnteresseerd geweest.” Ze kent het Papageno Huis al uit Laren en toen ze hoorde dat er ook een locatie in Lemmer, in haar achtertuin, zou komen, wist ze meteen dat ze daar wilde helpen.

Wat Doro zo mooi vindt aan de mensen die hier komen voor werk en ontwikkeling, is hun eerlijkheid. “Het directe en het ondubbelzinnige. Veel onrust ontstaat door onduidelijk taalgebruik. Iemand zegt bijvoorbeeld: ‘straks kom ik langs’, maar wat is straks?”

Een voorbeeld uit de praktijk is haar bijzonder bijgebleven. “We zaten aan de koffietafel en daar stond een kletspot met vragen. Eén daarvan was: wat zou je beter willen in de wereld? Mijn antwoord was: dat iedereen eerlijk is. Toen zei een van de deelnemers: ‘Maar dan kan ik wel met mijn baan stoppen. Want ik moet zeggen: welkom, leuk dat u er bent, terwijl ik dat soms helemaal niet leuk vind.’” Doro lacht. “Ik geniet van mijn momenten hier. Het is productief, we hebben plezier en het voelt gewoon goed.”

Breed aanbod
Ook Geke Boersma (65) uit Lemmer is vrijwilliger. Zij zet zich sinds bijna een jaar met veel plezier in tijdens de podiumavonden bij Papageno. Als gastvrouw ontvangt ze bezoekers, neemt jassen aan, verkoopt kaartjes, staat achter de bar en zorgt ze samen met andere vrijwilligers dat alles klaarstaat. Na afloop wordt alles weer netjes opgeruimd.

“Ik vind Papageno een culturele verrijking voor Lemmer”, vertelt ze enthousiast. “Het concept is laagdrempelig, er hangt altijd een goede sfeer en het is gewoon fijn om er te zijn.” Ze kijkt met veel plezier terug op de avonden die al zijn geweest. “We hebben prachtige concerten gehad, zoals het Lemster Mannenkoor, een Fries orkest en een bijzonder optreden met harp, blokfluit en kerkorgel. Dat was echt prachtig. Ik ga na zo’n avond altijd met een heel blij gevoel naar huis.”

Naast muziek zijn er ook toneelvoorstellingen en filmavonden, geschikt voor jong en oud. Dat brede aanbod spreekt haar erg aan. Geke is sinds kort met pensioen; ze werkte jarenlang als praktijkondersteuner van de huisarts bij het AZC. Ze is een actief en sociaal persoon, heeft een sloep en een camper, doet aan yoga en keramiek en heeft een groot sociaal netwerk. “Vrijwilligerswerk bij Papageno past perfect bij mij”, zegt ze. “Het geeft energie en je draagt echt bij aan iets moois voor het dorp.”

Hand en spandiensten
Appie Meijer (76) uit Lemmer is de enige man tussen de vrijwilligers. “Bij deze een oproep: graag meer mannen.” Appie houdt zich bezig met hand- en spandiensten: klusjes in en rondom het huis. “Ik heb dingen gemaakt zoals een boekenkast voor buiten en een poppenhuis, ik heb de kerststal opgeknapt en doe onderhoudswerk. Soms sta ik achter de bar, zoals bij uitvaarten.” Hiervoor hielp hij zeven jaar op de shuttlebus bij het Woudagemaal, maar dat was altijd buiten. Toen hij deze oproep zag, meldde hij zich direct aan. In zijn werkzame leven werkte hij onder andere op een scheepswerf en bij de milieustraat van de gemeente. Ook zingt hij bij het Lemster Mannenkoor, dat voorheen in de kerk optrad en nu met kerst in het Papageno Huis. Prachtig: hoe voller de ruimte, hoe mooier het klinkt.

Lijkt het jou leuk om te helpen als vrijwilliger bij het Papageno Huis? Meld je aan, ze zijn altijd op zoek naar mensen: fryslan@stichtingpapageno.nl of kijk voor meer informatie op papagenohuisfryslan.nl

Afbeelding
creatieve hoek papageno Huis lemmer
Papageno Huis Lemmer
creatieve ruimte papageno Huis lemmer
Papageno Huis Lemmer kerkzaal zitje
Papageno Huis Lemmer kerkzaal bloemen
geke nieuwe foto
Geke Boersma vrijwilliger Podium
Appie Meijer
Doro Weis hangt versiering op in het Papageno Huis, en daar wordt zij zichtbaar blij van.
Doro Weis
detail papageno Huis lemmer
podium papageno Huis lemmer