“Als er ijs ligt? Dan laat je alles vallen!”
IJsclub de Vriendschap in Oudehaske bestaat 150 jaar. Dit mag natuurlijk niet ongemerkt voorbijgaan meent het bestuur. Ook al ligt er in het weekend van 29 en 30 november hoogstwaarschijnlijk geen ijs, geschaatst zal er worden! En de nieuwe koek en zopiekar? Die zal naast deze tijdelijke kunstijsbaan staan te schitteren. Het bestuur kijkt er zichtbaar naar uit. Terwijl de herinneringen over tafel vliegen blijkt vooral hoe bijzonder zo’n club is. En waar een klein dorp groot in kan zijn.

Op dit moment bestaat het bestuur van de IJsclub uit negen mannen en vrouwen uit het dorp en een aantal vrijwilligers. Aan tafel schuiven bestuurslid Gerard de Vries (58 jaar), ijsmeester Janwillem Hemminga (59 jaar) en voorzitter Roelof Speelman (60 jaar) aan voor een goed gesprek over deze bijzondere club en de vele prachtige herinneringen die ze al decennialang samen gemaakt hebben op deze fijne natuurijsbaan op het Haskerwiid, de noordkant van het Nannewiid. “Zodra er ijs ligt? Dan laat je alles vallen!”
Herinneringen die bijblijven
De heren vallen van het ene verhaal in de andere. Weet je nog? En er volgt weer een ontroerend of grappig verhaal op en rond het ijs. Op de vraag of ze één favoriete kunnen kiezen hebben ze het zichtbaar moeilijk. Hoe moet je uit al die decennia betrokkenheid één moment kiezen? IJsmeester Janwillem kiest voor een moment op zijn trouwe sneeuwschuiver waarbij een interviewer achter in zijn kar zit én tegelijkertijd de schaatsende Barbara de Loor interviewt.
Gerard twijfelt zichtbaar tussen een aantal mooie evenementen. Hij kiest uiteindelijk toch voor de eerste keer disco on ice. “Dat was echt een geweldige avond. Het was nieuw, het sneeuwde ’s avonds en alles was mooi wit…” Klinkt romantisch toch? Er is door de jaren ook veel media-aandacht geweest voor de club en de prachtige locatie. Van HEA! tot het Songfestival. Roelof kiest uiteindelijk voor deze laatste. Avrotros kwam in 2021 langs om een zogenaamde postcard filmpje op te nemen op de ijsbaan van het Nannewiid. In het filmpje zie je plaatselijke jongeren figureren in dit filmpje ter introductie van Oostenrijkse deelnemer Vincent Bueno die via beeldtechniek op het bevroren Nannewiid is geplaatst.
Meer dan een ijsbaan
Hieruit blijkt welke sociale functie zo’n ijsclub kan hebben als je er samen de schouders onderzet. Van marathon tot Nannewiidtocht en fakkeltochten. Niets is te gek voor de organisatie! En natuurlijk is er altijd plek voor de Pronkje Riders en scholen die graag met hun leerlingen komen. Geen natuurijs? Dan gaan ze met de kinderen en jongeren naar Thialf zodat ze toch een beetje opgroeien met schaatsplezier.
Ook organiseert de club elk jaar op de eerste zaterdag na de zomervakantie een skeelerwedstrijd. “We willen graag een nieuwe Sven Kramer of Ireen Wüst. Het zou mooi zijn als diegene uit Oudehaske komt!” klinkt het spontaan. Omdat er de laatste jaren weinig ijs is geweest, wil het bestuur zich inzetten voor een blijvende skeelerbaan zodat er in ieder geval goed geoefend kan worden door ieder die dat wil.
Feest!
Op zaterdag 29 november is het zover en is het feest in Oudehaske. Alle leden worden uitgenodigd voor rondjes op de kunstijsbaan of om curling uit te proberen. Aansluitend is er een snertbuffet met een pubquiz en de avond wordt afgesloten met de goede plaatselijke DJ Lennart. En voor wie nog een rondje wil? Kom dan vooral zondagmiddag terug. “De baan ligt er toch!” Honderden mensen uit Oudehaske zijn, ondanks dat er weinig te schaatsen viel de afgelopen jaren, trouw lid gebleven. Het feest is natuurlijk vooral voor hen. Toch worden ‘buitenstaanders’ niet geweerd. Vergeet je dan niet om een bijdrage achter te laten in de beroemde Veegpot (melkbus)?




![Janwillem Hemminga [in waadpak] door het ijs gezakt met de veegmachine. Samen met een groep vrijwilligers 'redden' ze de veegmachine.](https://storage.pubble.nl/d0059c11/content/originals/2025/11/61bda10a-ecb2-4f11-957c-2adacd6391a9_thumb1024.jpg)
