VIJF JAAR ZEILPLEZIER OP ’T NANNEWIID
Meer dan vierhonderd kinderen hebben de afgelopen jaren een heerlijke zeilweek op ’t Nannewiid in Oudehaske beleefd. Ook deze zomer kunnen ze hun hart weer ophalen. Eigenaar Syb van den Beuken en de andere instructeurs van Zeilschool Nannewiid kijken ernaar uit om hun de basisvaardigheden van het zeilen bij te brengen. “Onze ervaring is dat de kinderen het zeilen in een week snel oppakken.”

Syb van den Beuken komt uit een familie van zeilliefhebbers. Hij was net 18 jaar geworden en geslaagd voor het VWO, toen Zeilschool Nannewiid in zijn woonplaats Oudehaske besloot te stoppen. Syb gaf hier al les sinds zijn zestiende. “Ik wil het wel overnemen”, was zijn enthousiaste reactie. Vervolgens moest hij wel met een plan komen. Dat lukte en hij kreeg zijn kans. “Voor een schappelijke prijs kon ik het overnemen. In elk geval wilde ik een jaar proberen hoe het zou gaan. Ik mocht het strandje bij de camping gebruiken en de bootjes mochten er bij liggen. Ik kwam er wel achter dat er veel komt kijken bij het starten van een eigen bedrijf. Denk maar aan verzekeringen, belastingen en de promotie die ik zelf doe. Nu zijn we vijf jaar verder en ik ben nog steeds even enthousiast.”
Kar van opa
Ook dit jaar komt de student bedrijfskunde in Groningen weer graag naar huis in Oudehaske om met jonge cursisten het water van ‘t Nannewiid op te gaan. “Van mijn opa, hij is inmiddels overleden, kreeg ik een mooie kar. Daar ben ik heel blij mee. Alle materialen kunnen erin. Als de zomer begint, haal ik hem uit de stalling en dan gaan we weer los.”
Ook zijn vrienden helpen hem graag bij allerlei hand- en spandiensten. De bootjes waarin wordt gezeild, hebben bijzondere namen, zoals Gezellige Gerard en Grote Gerrit. “Dat is een eerbetoon aan hen”, vertelt Syb.
Bootje op verjaardag
Zeilschool Nannewiid is een bekende naam in de omgeving én daarbuiten. “Bij ons krijgen kinderen van acht tot en met twaalf jaar vijf dagen zeilles. Zo hoeven ze niet meteen een week op zeilkamp maar kunnen ze eerst ontdekken of ze zeilen leuk vinden. Elke dag krijgen ze tweeëneenhalf uur les en ze varen in hun eigen boot. De eerste dag maken ze hun zeilmeters al. Ik heb het meegemaakt dat kinderen het zo leuk vonden, dat ze zelf ook zo’n bootje wilden. Ik kreeg zelfs een keer de vraag van een ouder of het bootje te koop was. Dan konden ze dat een week later aan hun kind op verjaardag geven. Daar heb ik graag aan meegewerkt.”
Mooie verhalen
Syb heeft veel meegemaakt in de afgelopen jaren. Er zijn verhalen die hem altijd bij zullen blijven. Zo was er eens een mevrouw die langskwam op haar fiets en bleef kijken terwijl hij lesgaf. “Ik kom zo bij u, even de kinderen op gang helpen”, zei Syb tegen haar. Toen hij haar aansprak vertelde ze dat ze geen kinderen en kleinkinderen had, maar dat ze het geweldig vond wat hij deed. Daarom had ze een sjaal voor hem gebreid. “En die heb ik nog altijd”, lacht hij.
Er valt in de zomervakantie van alles te beleven op 't Nannewiid. Er zijn kinderen uit de buurt die elk jaar terugkomen en vijf dagen ontzettend veel plezier beleven in hun boot op het water. “Er is een jongen die nu dertien jaar is en net zo groot als ik, die deze vakantie toch weer komt zeilen. Nu komt hij mij een week helpen, als assistent-instructeur zeg maar. Dat is natuurlijk fantastisch. Het gaat om het plezier dat we samen hebben.”
“Ook komen er kinderen van ouders die zelf veel met zeilen hebben bij ons op les. Later hoor ik vaak van hen dat hun kinderen tijdens de volgende zeilvakantie van het gezin veel actiever zijn met het zeilen. Ze begrijpen hoe de zeilen staan bij een bepaalde wind en ze denken mee. Dat is ook zo leuk om te horen.”
Elk jaar heeft de zeilschool een nieuw zeilshirt voor de kinderen. Zij dragen dit tijdens de lessen. "Elke zomer heeft dit shirt een andere kleur", vertelt Syb. "Er hebben meer dan vierhonderd kinderen bij ons les gehad. Op basisscholen en bij andere gelegenheden waar veel kinderen zijn, zie ik die shirts vaak terug. Dat blijft leuk."
Nog een paar plekjes
Tot slot is er goed nieuws: “Er zijn nog een paar plekken vrij. Als je snel bent kun je deze zomer nog meevaren”, is de boodschap van Syb voor alle kinderen die graag willen leren zeilen. “Als dit verhaal in de krant de aanleiding is voor je inschrijving, dan krijg je het nieuwe zeilshirt van dit jaar gratis.”
Meer informatie is te vinden op www.zeilschoolnannewiid.nl.





