Age Witteveen werkte zijn leven lang bij dezelfde baas: “Het mooie aan het timmervak is dat je gauw resultaat ziet”
Op 25 oktober nam Age Witteveen afscheid van Bouwbedrijf van der Zee in Rijs. Na ruim 46 jaar zei hij de bouw vaarwel en kijkt hij met veel plezier terug op zijn werk, waar hij als 17-jarige knaap mee begon.

Age Witteveen heeft tot in de kleine uurtjes doorgefeest en dus komen we wat later op de geplande interview afspraak. In zijn huis in Oudemirdum staat de keukentafel helemaal vol met allerlei cadeaus. “Ik ben enorm verwend”, zegt hij. “Ik heb alles nog niet kunnen uitpakken en bekijken. Nou ja, daar heb ik het hele weekend voor. Het was een prachtig afscheid. Tot half één heb ik nog gewerkt, daarna ben ik naar huis gegaan om me om te kleden voor de receptie bij Hotel Jans in Rijs. Mijn baas Hotze van der Zee had een grote foto van mij op de bedrijfbus geplakt waarnaast stond dat ik met pensioen ging, dus dat viel wel op!De receptie was heel gezellig, er kwamen allerlei klanten langs waar ik bijvoorbeeld een ligboxstal had gebouwd of nieuwe kozijnen had geplaatst. Na de receptie hebben we heerlijk gegeten samen met het bedrijf ‘Van der Zee’. Ik zat heerlijk aan een Irish coffee toen mijn vier kinderen binnen stapten en tegen mij zeiden dat er nu nog wat anders volgde op deze avond. Ze hebben mij geblinddoekt en ontvoerd en we zijn naar het Dorpshuis in Oudemirdum gereden. Daar volgde een feest, georganiseerd door mijn kinderen, met familie en vrienden. Het was echt heel leuk.”
Nog veel leren
Age werd geboren in een gezin van elf kinderen, onder wie twee tweelingen, hij is een van een tweeling. “We woonden op een boerderij net buiten Oudemirdum”, vertelt hij. “Mijn vader had melkvee, schapen en varkens. Toen er een stuk bij de boerderij werd aangebouwd, volgde ik als jongen de timmermannen met aandacht en wilde hierdoor zelf ook timmerman worden. Daarom ging ik na de lagere school naar de ambachtsschool. Mijn eindopleiding was ‘Leerling Timmerman Gezel’, hierbij maakte ik als eindexamenopdracht een houten trappetje, dat 46 jaar bij Bouwbedrijf van der Zee heeft gestaan. Volgens mij kreeg ik er destijds een 7 voor. Het is een belangrijk trappetje voor me en na al die jaren nam ik het gisteren weer mee naar huis, maar dat terzijde. Ik kende Bouwbedrijf van der Zee via mijn broer Klaas, hij werkte er al - toen heette het nog Gebroeders van der Zee - en ik begon daar in 1978. Ná de bouwvak, want ik wilde graag eerst nog wat vakantie houden. Op mijn brommer reed ik naar het bedrijf. Ik weet nog goed wat mijn eerste klus was: plafondplaten bouwen in een ligboxstal. Ik was nog jong en moest nog veel leren.”
![]()
Age Witteveen op de bouw - archief Bouwbedrijf van der Zee
Ingestorte voorgevel
Maar Age was een snelle leerling en al gauw van alle markten thuis. Timmeren, glas zetten, metselen en tegelen, het werk was gevarieerd en hij had er veel plezier in. “Er ging natuurlijk weleens wat mis”, zegt hij lachend. “Zo moesten we een nieuwe voorgevel in een huis metselen, maar dat kon niet eerder dan dat we een nieuwe fundering hadden gezet. Dat lukte niet helemaal en daarom stortte de hele oude voorgevel in. Toen de bewoners weer thuis kwamen schrokken ze zich rot, maar we hebben de klus netjes en vakkundig afgemaakt. Met de collega’s onderling werd er ook wel eens flink geouwehoerd, we deden vaak wedstrijdjes, bijvoorbeeld wie de meeste dakpannen op zijn rug kon dragen. Of dan waren we ergens op een hooizolder en zei een collega: ‘Heb je wel eens hooi geproefd?’ En dan werd er even een moment gestoeid. Ja, ik kijk terug op mooie jaren.”
Supermooie ontwikkelingen
Talloze bouwprojecten passeerden de revue in Age zijn 46-jarige loopbaan als timmerman. Zijn collega’s hebben diverse projecten vastgelegd in een mooi fotoboek dat hij kreeg bij zijn afscheid. “Hier zie je hoe wij bij Van der Zee een nieuwe werkplaats over de bestaande werkplaats bouwden”, zegt Age terwijl hij naar een aantal foto’s wijst. “Dat was heel bijzonder om te doen. Maar ik vond het bouwen van de ligboxstal bij ons thuis op de boerderij ook een mooi project, net als het bouwen van het nieuwe huis van mijn broer. Het mooie aan het timmervak is dat je gauw resultaat ziet. Ik heb ook erg genoten van de restauratieprojecten die we deden. Het werk was altijd gevarieerd en ik heb er heel veel mensen door leren kennen. Wat ontwikkelingen in de bouw betreft: ik heb gezien hoe veel van onze gereedschappen op batterijen zijn gaan draaien en er veel meer elektrische gereedschappen bij zijn gekomen. Dat zijn supermooie ontwikkelingen die het werk een stukje lichter maken.”
![]()
Age Witteveen op zijn afscheidsfeest. - archief Bouwbedrijf van der Zee
Hobby’s en vrije tijd.
Nu hij met pensioen is gegaan, verwacht Age dat hij de dagelijkse gang naar het werk wel zal gaan missen, net als zijn collega’s. “Ik kon iets eerder stoppen met werken, want ik val onder ‘de zwaar werk’ regeling”, legt hij uit. “Maar ik heb hobby’s genoeg! Zo speel ik al jaren bij De Snypsnaren, de Toneelvereniging hier in Oudemirdum. Het leuke aan toneelspelen is dat je jezelf niet hoeft te zijn, maar in de huid van een ander kan kruipen. Naast het toneelspelen wil ik gaan trainen voor de Nijmeegse Vierdaagse. En wie weet loop ik ooit nog eens naar Santiago de Compostella. Verder geniet ik volop van mijn vier kinderen en drie kleinkinderen. Op klusgebied valt er altijd wel wat te doen, zowel bij mijzelf als bij mijn kinderen. Maar voor nu is het tijd om te gaan genieten, vervelen zal ik me niet.”